Aktywność ruchowa – 9 bezpiecznych i łatwych ćwiczeń
Wraz z wiekiem obniża się nasza codzienna aktywność ruchowa, zwłaszcza fizyczna. Lubimy siedzieć na ławce w parku albo w ogrodzie zamiast spacerować w towarzystwie bliskich, znajomych czy sąsiadów. Unikamy wchodzenia po schodach, wolimy jechać windą. Nie idziemy odwiedzać znajomych, czekamy aż przyjdą do nas, oglądamy razem serial zamiast wyjść do kina czy teatru.
Tak nie powinno być!
Aktywność ruchowa ma kluczowe znaczenie
Sprawność fizyczna i umysłowa daje wiele możliwości w wykonywaniu codziennych czynności, pozwala na optymalne funkcjonowanie narządów wewnętrznych, aparatu ruchu, pomaga w procesach myślenia i prawidłowego funkcjonowania mózgu. My też powinniśmy być aktywni! Gimnastykujmy się, spacerujmy codziennie! Spacerując wspomożemy układ krążenia, układ oddechowy oraz aparat ruchu. Dotlenimy organizm, komórki mózgowe będą lepiej pracowały. Na początek wychodźmy na krótkie, 15-20 minutowe spacery blisko domu, najlepiej w towarzystwie. Jeżeli posiadamy kijki służące do tzw. nordic walking, użyjmy ich. Co kilka dni możemy zwiększyć czas spacerów a następnie ich intensywność. Zwykły, wolny spacerek możemy przekształcić w coraz szybszy marsz. Nie musimy biegać, szybki marsz wystarczy.
Ćwiczenia ruchowe nie muszą być trudne i męczące, mogą być przyjemne, łatwe do wykonania, dostosowane do własnych możliwości. Możemy ćwiczyć pojedynczo w domu, przed telewizorem, słuchając radio, kiedy jest przyjemna pogoda możemy wyjść na balkon, przydomowy ogródek, ale również możemy ćwiczyć w grupie, w centrach aktywności lokalnej lub na zorganizowanych zajęciach.
BEZPIECZNE I ŁATWE ĆWICZENIA RUCHOWE
1. Wznosimy i opuszczamy ręce (10 razy) 2. Lekki marsz w miejscu (30 – 60 sekund) 3. Siadamy na krześle, podnosimy stopy do góry prostując kolana (10 razy) 4. Stajemy na jednej nodze, na zmianę, przez 30 sekund, w razie potrzeby opieramy się o ścianę, stół czy masywne krzesło (nie może być plastikowe!). 5. To ćwiczenie stosowane jest również w profilaktyce upadków, umożliwia poprawę utrzymywania równowagi, starajmy się wykonać je rzetelnie. Jeżeli na początku nie uda się ustać, próbujmy do skutku, w ciągu następnych 5 dni 6. Podczas kąpieli w wannie możemy wykonywać ćwiczenia zwiększające ruchomość stawów poprzez np. ruchy okrężne stóp i dłoni zanurzonych w ciepłej wodzie, uginanie i prostowanie nóg w kolanach 7. Wykonujemy delikatne skręty tułowia, trzymając ręce na biodrach (10 skrętów), 8. Następnie skręty tułowia z rozpostartymi ramionami (10 skrętów) 9. Siadamy na krześle i wykonujemy ćwiczenia siłowe, podnosząc na przykład ręce do góry jednocześnie trzymając butelki z wodą w dłoniach. Zaczynamy z małymi butelkami o pojemności 0,5 l, a następnie z butelkami dużymi, o pojemności 1,5 l
W PRYWATNYM CENTRUM OPIEKI NADO OSOBAMI STARSZYMI codzienna aktywność ruchowa w ramach zajęć AKTYWNY SENIOR jest dostosowana do stanu zdrowia i indywidualnych możliwości ćwiczących. W godzinach przedpołudniowych w zajęciach biorą udział seniorzy objęci programem Origin MemoryCare.
Na ćwiczenia ogólnorozwojowe z fizjoterapeutą AKTYWNY SENIOR, zapraszamy także seniorów z Otwocka i okolic – zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu: środy i piątki w godzinach 13:30–14:15.
Do poprawy sprawności wykorzystywany jest trening obwodowy na urządzeniach HUR, ćwiczenia ogólnorozwojowe z elementami gimnastyki.