Ćwiczenia fizyczne Seniora
Zbawienny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka w każdym wieku, a tym samym na długowieczność, wykazały liczne badania naukowe. Regularne uprawianie sportu może być poszukiwanym od dawna sposobem na spowolnienie zegara biologicznego. Badacze donoszą, że już 30 min. ćwiczeń dziennie usprawnia funkcjonowanie organizmu:
- Obniża ciśnienie oraz poziom cukru we krwi
- Zapobiega osteoporozie
- Reguluje przemianę materii
- Stymuluje układ immunologiczny
Osoby aktywne rzadziej cierpią na bóle układu mięśniowo-szkieletowego, mają silniejsze stawy, kości oraz mięśnie. Sport jest ważny jako aspekt społeczny, ponieważ daje możliwości do wyjścia z domu i kontaktu z rówieśnikami, obniżając prawdopodobieństwo zachorowania na depresję.
Zbilansowana dieta seniora
Kolejnym sposobem na długowieczność jest odpowiednia i dobrze zbilansowana dieta. Zdrowe odżywianie przez całe życie idzie w parze z aktywnością fizyczną, które są kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Istnieją uniwersalne zasady żywieniowe, z którymi warto się zapoznać:
- Pij minimum 1,5 litra wody dziennie – unikaj napojów gazowanych (są bardzo kaloryczne)
- Zamień cukier na miód lub syrop z agawy
- Jedz regularne posiłki – warzywa i owoce powinny zagościć w diecie na stałe. Pamiętaj jednak o właściwych proporcjach: 2/3 warzyw i 1/3 owoców
- Sięgnij po pełnoziarniste produkty zbożowe
- Unikaj tłuszczów zwierzęcych – dania mięsne ogranicz do 3-4 w tygodniu, zastąp je rybami czy nasionami roślin strączkowych
- Unikaj słodkich i słonych przekąsek
Niestety seniorzy nie przykładają wagi do posiłków. Według statystyk osoby starsze jedzą mało owoców i pieczywa pełnoziarnistego, czyli produktów bogatych w błonnik – zaburza to procesy trawienia. Przyczyną niewłaściwego odżywiania bywają również braki w uzębieniu – utrudniają one żucie i rozdrabnianie pokarmów. Zdecydowanie częściej wybierają produkty lekkostrawne, np. białe pieczywo, które nie jest wartościowe i nie dostarcza cennych składników odżywczych.
Dlatego u osób starszych często obserwuje się nadwagę lub wychudzenie oraz towarzyszące obu tym stanom niedobory składników pokarmowych.
Rola snu
Sen umożliwia odpowiedni wypoczynek i regenerację organizmu. Jest on niezbędny, aby zachować zdrowie fizyczne i psychiczne. Podczas snu mózg naprawia uszkodzenia, porządkuje i zapamiętuje nowe informacje, a nierzadko rozwiązuje problemy. Nie bez powodów mówi się o śnie jako o najlepszym kosmetyku. Osoby, które śpią dłużej mają zdrowszą cerę i później widać po nich oznaki starzenia. Już dwie nieprzespane noce znacznie zmniejszają zdolność koncentracji oraz jasność umysłu. Co więcej, niedobór snu wpływa na układ immunologiczny, obniżając jego odporność, zwiększając tym samym podatność na choroby. Według badań, osoby po 65 roku życia powinny spać 7-8 godzin dziennie. Pamiętaj, że brak snu może również prowadzić do chorób serca, nadciśnienia, a także otyłości!
Tętno 60 uderzeń/min
Mięsień sercowy jest niewielkim organem, lecz niezbędnym do życia każdej istoty. Odpowiednia jego praca jest ważnym elementem decydującym o długowieczności. Serce przeciętnego człowieka bije od 60 do 100 razy na minutę. Im bliżej dolnej granicy tym lepiej, ponieważ mając czas na odpoczynek, mniej się eksploatuje. Tempo pulsu ma ogromny wpływ na długość oraz na jakość życia. Osoby ze zbyt szybkim pulsem częściej i ciężej przechodzą choroby serca oraz częściej umierają z ich powodu. Przyczyn zbyt szybkiego tętna jest wiele – nie tylko aktywność fizyczna czy stres, ale również anemia, nadczynność tarczycy, odwodnienie, krwotok, hipoglikemia, choroby serca. U osób aktywnych fizycznie, prawdopodobieństwo zachorowania na którąkolwiek z powyższych chorób jest dużo niższe. A zatem, przez wysiłek fizyczny do zdrowego serca, gdyż to ono potrzebuje regularnych ćwiczeń. Warto pamiętać, że mięsień, który jest prowokowany do częstego wysiłku, w spoczynku pracuje wolniej.
Amerykański reżyser Woody Allen powiedział kiedyś: Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
Nie umierać się nie da – śmierć jest nieunikniona, ale można tę nieuniknioność odsunąć w czasie. Jesteśmy kowalami własnego losu i odpowiadamy za swój styl życia, dietę czy sen. Regularna aktywność fizyczna i racjonalne odżywianie wydają się być złotym środkiem w osiągnięciu długowieczności. Wiele schorzeń ma związek z niewłaściwym podejściem do zdrowia, na szczęście w każdym wieku można zmienić swoje nawyki na drodze do zdrowego i aktywnego życia. Opieka senioralna w ośrodkach Origin uwzględnia wszystkie wymienione wyżej elementy troski o zdrowie.