Usprawnianie ręki po udarze
Rehabilitacja po udarze mózgu ma ogromne znaczenie. Ćwiczenia niesprawnej ręki należy wprowadzić najszybciej jak tylko możliwe. Mimo, że kończyna jest niedowładna, cechuje ją ogromna wrażliwość. Terapia prowadzona nieumiejętnie, np. poprzez próbę siłowego otworzenia dłoni, może wywołać odwrotną reakcję mięśni i doprowadzić do mocniejszego ścisku. Fizjoterapeuci ćwiczą manualnie rękę po udarze w celu przywrócenia siły mięśniowej, wytrzymałości, zakresu ruchów oraz gibkości.
Dzienny czas ćwiczeń musi być dobierany przez specjalistę, ponieważ zbyt duża intensywność nie jest wskazana.
Ćwiczenia po udarze przykłady
Ćwiczenia rehabilitacyjne ręki są niezwykle istotne, aby optymalnie szybko przywrócić sprawność. Należy je wykonywać w spokojnym tempie oraz w zakresie ruchu dostosowanym do możliwości pacjenta. Każda forma terapii powinna być skierowana na czynności niezbędne do funkcjonowania w życiu codziennym. Ćwiczenia takie jak: wyjmowanie i wkładanie przedmiotu do szafki, czesanie włosów bądź chwytanie są ukierunkowaniem terapii na podstawowe czynności, które pacjent wykonuje każdego dnia. Gdy chory jest w domu należy go angażować w codzienne prace domowe: sprzątanie, gotowanie czy zmywanie. Ręka zdrowa powinna kierować ręką chorą np. przy ścieraniu kurzu. Kontakt chorej ręki z wodą podczas zmywania jest doskonałą formą terapii, ponieważ podrażnia receptory czucia, które u osób po udarze nie działają sprawnie. Ćwiczeniem manualnym ręki podczas zmywania jest również odkręcanie i zakręcanie kurka.
W Centrum Origin Otwock i Centrum origin Kraków pacjenci ćwiczą niedowładną kończynę przy użyciu innowacyjnego robota rehabilitacyjnego ReoGo, który w 5 trybach zadań wirtualnych odtwarza wzorce czynności dnia codziennego oraz raportuje postępy terapii.
Masaż ręki po udarze
Terapia ręki to nie tylko ćwiczenia, ale również masaż, mający na celu poprawę krążenia oraz pobudzenie receptorów czuciowych. Masaż jest prowadzony przez fizjoterapeutę, ale może być również wykonywany w specjalnie przeznaczonych do tego wirówkach wodnych. W czasie trwania zabiegu pacjent może się zregenerować i odpocząć po intensywnej rehabilitacji.
Spastyczność a ćwiczenia ręki po udarze
Spastyczność kończyny górnej to jeden głównych objawów udaru mózgu. Spastyczność charakteryzuje się podwyższonym napięciem i znaczną sztywnością mięśni. Niestety, napięciu spastycznemu mięśni czasami towarzyszy ból, który mocno ogranicza możliwości ruchowe pacjenta. U osób po udarze mózgu ręka układa się w nienaturalny sposób nie tylko podczas spoczynku, ale również w trakcie prób wykonania ruchu. Ogranicza to jej funkcjonowanie w fizjologicznych czynnościach. Ćwiczenia oraz masaż mają za zadanie obniżyć spastyczność mięśni.
Należy pamiętać, że rehabilitacja jest niezwykle ważna dla pacjentów po przebytym udarze, ponieważ nie tylko redukuje wzmożone napięcie mięśniowe, ale również zwiększa zakres ruchów i poprawia ukrwienie. Chory, który szybko otrzyma fachową pomoc ma większe szanse na powrót do normalnego życia. Prawidłowe funkcjonowanie ręki jest niezbędne na co dzień. Nie tylko ułatwia wykonywanie czynności dnia codziennego, ale również zwiększa poczucie wartości i przydatności człowieka.