W Centrum Origin Otwock prowadzimy leczenie trudno gojących się ran, w tym odleżyn metodą podciśnieniową.
Powstanie rany to przerwanie lub zaburzenie anatomicznej ciągłości tkanek pod wpływem czynnika uszkadzającego. Trzeba pamiętać, że rana stwarza ryzyko rozwoju infekcji i stanowi zagrożenie dla zdrowia. Fizjologiczny proces gojenia rany jest procesem złożonym, a w przypadku silnych uszkodzeń także długotrwałym. Rozpoczyna się już w momencie doznania urazu i składa się z wielu ściśle ze sobą powiązanych elementów, które mogą trwać od kilku dni do nawet kilku lat.
Odleżyna - zmiana fazy zapalnej do fazy przbudowy
Proces gojenia
Proces można podzielić na 3 fazy:
Faza zapalna trwa ok. 7-14 dni – inaczej zwana fazą wysiękową – rozpoczyna się natychmiast po uszkodzeniu tkanki. Występuje odruchowy skurcz naczyń krwionośnych w celu zatrzymania krwawienia i uwolnienie histaminy, cytokin, prostaglandyn oraz aktywacja układu krzepnięcia. W miejscu zranienia pojawiają się zaczerwienienie, obrzęk, wysięk oraz ból, może dojść także do wzrostu temperatury ciała wokół zranienia.
Faza proliferacji trwa ok. 3 – 6 tygodni – następuje namnażanie nowych komórek, określane jako gojenie właściwe uszkodzonych tkanek. Brzegi rany stopniowo zbliżają się do siebie, co powoduje jej obkurczenie. Podczas tej fazy rozpoczyna się tworzenie nowego naskórka.
Faza przebudowy (trwać może od kilku miesięcy do nawet kilku lat Następuje podczas nie przebudowa blizny. Włókna kolagenu zagęszczają się i a jego struktura ulega uregulowaniu. Jest to widoczne w postaci obkurczenia, spłaszczenia oraz zblednięcia blizny. Zwiększa się jej wytrzymałość mechaniczna, jednak nigdy nie dorówna ona zdrowej tkance – przeważnie wynosi ok. 80%
Przyczyny ran
Najczęściej przyczyną ran są:
uraz
oparzenia (termiczne, chemiczne),
miejscowy ucisk,
zaburzenia metaboliczne np. cukrzyca
zaburzenie krążenia (np. nadciśnienie lub niedokrwienie),
zaburzenia neurologiczne,
choroba nowotworowa,
choroby autoimmunologiczne tkanki łącznej,
niewydolność nerek,
straszy wiek
W przypadku osób długotrwale unieruchomionych np. z powodu niedowładów wzrasta zagrożenie powstania ran w miejscach ucisku ciała na podłoże, czyli odleżyn. Aby im zapobiegać konieczna jest regularna zmiana pozycji ciała osoby leżącej oraz odpowiednia pielęgnacja skóry w okolicach ciała narażonych na ucisk oraz prawidłowy stan odżywienia i nawodnienia chorego. W ramach profilaktyki wskazane jest także stosowanie specjalistycznych materacy przeciwodleżynowych.
Gojeniu ran nie sprzyja osłabiona odporność, niedożywienie i niedobory składników pokarmowych, zaburzenia metabolizmu oraz wyniszczające choroby przewlekłe.
Metoda leczenia
Do leczenia ran do w stanach ostrych, rozszerzonych stosujemy uznaną na świecie metodę, wykorzystująca innowacyjny system próżniowy V.A.C. Simplicity. Ten zintegrowany system leczenia ran umożliwia stworzenie środowiska sprzyjającego gojeniu rany poprzez usuwanie wysięku i materiału zakaźnego przygotowanie łożyska rany do zamknięcia, zmniejszenie obrzęku, wspieranie tworzenia się ziarniny i perfuzji. Metoda wskazana jest dla pacjentów z ranami przewlekłymi, ostrymi, pourazowymi, podostrymi i rozstępowanymi, oparzeniami częściowej grubości, owrzodzeniami (np. cukrzycowymi lub uciskowymi) i przeszczepami.
Urządzenie V.A.C. Simplicity wykorzystuje opatentowaną technologię Sensa T.R.A.C.™ i sprawdzoną technologię V.A.C.
Więcej informacji na temat leczenia ran Centrum Origin Otwock: tel. +48 22 102 6080,