W tym miejscu nikt nie poda noża, nie posmaruje bułki masłem, nie położy talerza na stole, tu wszystko trzeba zrobić samemu. Podobnie jak z prasowaniem ubrań czy sprzątaniem. Mieszkanie treningowe w Centrum Origin Otwock zostało urządzone oraz wyposażone tak, aby nauczyć osoby niepełnosprawne samodzielności, która jest niezbędna do godnego życia. Wystrój pokoju odwzorowuje normalne mieszkanie. Znajduje się tu między innymi, aneks kuchenny, łazienka, łóżko, biurko, szafa, deska do prasowania, stolik i krzesła – inaczej mówiąc wszystkie przedmioty niezbędne do codziennego funkcjonowania.
Kwalifikacja pacjenta do mieszkania treningowego wygląda następująco: zespół terapeutyczny sprawdza stan zaburzenia zdrowia osoby niepełnosprawnej wykorzystując do tego ocenę czynnościową, skalę Katza, czyli ADL. Skala ta, ocenia podstawowe czynności życiowe pacjenta, zdolność utrzymania higieny, samodzielnego ubierania i rozbierania się oraz kontrolowanie podstawowych czynności fizjologicznych. Terapeuta zajęciowy dodatkowo przeprowadza krótki wywiad z pacjentem lub z jego rodziną ustalając cel i plan działania.
Kolejnym krokiem jest zapoznanie się chorego z mieszkaniem treningowym. Rozeznanie gdzie są przybory kuchenne, np. specjalnie przystosowana deska do krojenia, sztućce czy talerze. W mieszkaniu treningowym Centrum Origin Otwock pokazane są rozwiązania i ułatwienia, dzięki którym osoba niepełnosprawna jest w stanie samodzielnie wykonać czynności dnia codziennego. Każdy w swoim domu może z łatwości odtworzyć te udogodnienia, np. stojak na czajnik, dzięki któremu pacjent bezpiecznie zaleje wrzątkiem herbatę, czy chwytaki do zakładania skarpet, rozpinania/zapinania guzików. Terapeuta rozeznaje się w potrzebach oraz dysfunkcji pacjenta i tworzy indywidualne rozwiązania, które ułatwią choremu naukę czynności prowadzącą do upragnionej niezależności.
Droga do samodzielności nie jest usłana różami, często jest wręcz wyboista i niesamowicie trudna dla osoby niepełnosprawnej. Terapeuta niejednokrotnie zaczyna naukę od podstaw, czyli np. jak umyć zęby, twarz, ręce, czy jak korzystać z toalety. Zdarza się, że pacjent traci chęć do dalszej pracy, wtedy terapeuta zajęciowy cierpliwie tłumaczy cel ćwiczeń i szuka nowych, bardziej dogodnych rozwiązań dla chorego. Dlatego też, naszych terapeutów cechuje wyrozumiałość, empatia, łagodność, ale czasami i stanowczość. Gdy po ciężkiej, często wielomiesięcznej pracy chory zobaczy efekty terapii motywuje się do dalszego działania i chce więcej, ponieważ jest to milowy krok w osiągnięciu niezależności.
W mieszkaniu treningowym Centrum Origin Otwock na pacjentów czeka interaktywny, na miarę XXI wieku, sprzęt do nauki samodzielności, wzmacniający siłę mięśniową i usprawniający precyzję kończyny górnej. Rapael Smart Glove to najnowocześniejsze urządzenie do terapii ręki, które umożliwia spersonalizowany trening odtwarzający czynności dnia codziennego np. krojenie, wyciskanie, nalewanie, przesuwanie. Pacjent przenosi się do wirtualnej rzeczywistości, gdzie wykonuje ciekawe ćwiczenia, które urozmaicają monotonną terapię. Po regularnych ćwiczeniach na Rapael Smart Glove efekty są szybciej widoczne, ponieważ pacjent aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczy w treningach.
Godność ludzka jest pojęciem fundamentalnym, dlatego dewizą terapeutów zajęciowych w Centrum Origin Otwock jest pomoc choremu w jak najszybszym i w największym stopniu odzyskaniu samodzielności i niezależności w codziennym życiu.