Neuroforma – System rehabilitacji funkcjonalnej

Neurofoma to innowacyjny system przeznaczony do treningu funkcjonalnego, wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości oraz biofeedback. 

Urządzenie, wyposażone w wygodne, mobilne stanowisko składające się z dużego ekranu, systemu komputerowego oraz systemu optycznego w technologii 3D, jest przyjazne i łatwe w obsłudze, nawet dla osób niezbyt biegłych w obsłudze komputera. Atrakcyjna forma zwiększa zaangażowanie i motywację, wpływając tym samym pozytywnie na zwiększenie efektywności rehabilitacji.

neuroforma - rehabilitacja funkcjonalna

Program komputerowy umożliwia samodzielne ćwiczenia ruchowe i poznawcze dla osób po udarach, urazach oraz z innymi dysfunkcjami neurologicznymi.

Zastosowanie systemu Neuroforma

 • Rehabilitacja poudarowa
 • Rehabilitacja pourazowa, w tym po urazie mózgu
 • Stwardnienie rozsiane
 • Inne schorzenia i dysfunkcje neurologiczne

Podstawę systemu stanowi baza interaktywnych ćwiczeń, łączących zadania poznawcze i ruchowe. Pacjent usytuowany naprzeciw ekranu obserwuje na nim swoje lustrzane odbicie wokół którego pojawiają się wirtualne obiekty. Zadaniem jest kierowanie swoim odbiciem w sposób mający na celu łapanie, przesuwanie bądź trafianie w pojawiające się obiekty, co bardzo poprawia sprawność fizyczną. Jednocześnie pacjent jest stawiany przed zadaniami umysłowymi o różnym stopniu złożoności.
Włączenie elementów poznawczych do zadań ruchowych jest korzystne dla wszystkich grup pacjentów, a szczególnie istotne w rehabilitacji neurologicznej.
Moduł terapii lustrzanej obejmuje specjalistyczne ćwiczenia przeznaczone zwłaszcza dla pacjentów po udarze. Tradycyjne lustro zostało zastąpione kamerą i ekranem. Dzięki zaawansowanej analizie i transformacji obrazu pacjent z połowicznym niedowładem widzi na ekranie własne odbicie lustrzane, na którym niesprawna kończyna porusza się symetrycznie i w takim samym zakresie, jak sprawna.

Co oferuje system Neuroforma?

 • Możliwość ćwiczenia w technologii 2D i 3D
 • Dostęp do ponad 20 modułów ćwiczeniowych angażujących jednocześnie funkcje ruchowe i poznawcze
 • Kilka grup ćwiczeń: oddechowe i mimiczne, na kończyny górne i tułów, stymulujące procesy poznawcze, manualne oraz terapię lustrzaną
 • Usprawnienie precyzji ruchów, koordynacji wzrokowo-ruchowej, ruchomości stawów, siły i wytrzymałości mięśni, spostrzegawczości, uwagi, pamięci i procesów podejmowania decyzji, itp.
 • Możliwość tworzenia i edytowania sesji treningowych, czyli doboru przez pacjenta modułów ćwiczeniowych uruchamianych we wskazanej kolejności, co umożliwia dowolne codzienne różnicowanie sesji
 • Możliwość bieżącego śledzenia postępów – dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości pacjent otrzymuje natychmiastową informację zwrotną (biofeedback); po każdym ćwiczeniu tworzone są proste statystyki pokazujące postępy w wykonywaniu poszczególnych zadań
 • Możliwość ćwiczenia w pozycji stojącej i siedzącej
 • Dostosowanie parametrów ćwiczeń do możliwości użytkownika
 • Automatyczną kalibrację, czyli automatyczne dopasowanie do wzrostu użytkownika, przystosowanie do pozycji (stojącej lub siedzącej) osoby ćwiczącej, korektę postawy

System Neuroforma dostępny jest jest w centrach Origin w Krakowie i Otwocku.

Szczegółowe informacje oraz zapisy na rehabilitację neurologiczną stacjonarną lub ambulatoryjną:

tel. +48  22 102 60 80