Nietrzymanie moczu (NTM) – leczymy wciąż wstydliwy problem obu płci

Nietrzymanie moczu – inkontynencja

Nietrzymanie moczu to schorzenie urologiczne i uroginekologiczne. Ta bardzo uciążliwa dolegliwość, nierzadko poważna, dotyka osób obu płci, przy czym nie są to wyłącznie osoby w podeszłym wieku.
 

 

Nietrzymanie moczu - rehabilitacja Origin
Nietrzymanie moczu - SALUS TALENT urządzenie do głębokiej stymulacji magnetycznej

Nietrzymanie moczu pojawia się w różnych grupach wiekowych – np. u młodych kobiet bardzo często po urodzeniu dziecka, wśród mężczyzn w różnym wieku w związku z dolegliwościami prostaty i wynikającymi z tego tytułu powikłaniami oraz zaburzeniami erekcji. Problem często uznawany jest za wstydliwy, gdyż przez znaczną cześć chorych traktowany jest jako przejaw starości.

Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu ma różnego rodzaju uwarunkowania i może rozwijać się na tle schorzeń pęcherza moczowego, cewki moczowej i struktur dna miednicy. Przyczyny klasyfikowane są zwykle jako:
> mechaniczne
> biochemiczne
> neuronalne
W praktyce klinicznej nietrzymanie moczu dzieli się na:
> NTM wysiłkowe – przyczyna dolegliwości leży najczęściej w niewydolności struktur dna miednicy
> NTM wysiłkowe z częstomoczem (postać mieszanego NTM wysiłkowego)
> NTM z parcia
> NTM z przepełnienia
> kroplowe wyciekanie moczu po mikcji
> NTM towarzyszące prawidłowym mikcjom

Jak przebiega terapia nietrzymania moczu?

W ośrodkach Origin w Krakowie i Otwocku stosowana jest innowacyjna metoda terapii NTM, przy użyciu urządzenia Salus Talent. Jest całkowicie bezinwazyjna terapia i w najmniejszym stopniu nie narusza intymności pacjenta. W związku z tym, że pole elektromagnetyczne przenika przez warstwy odzieży, zabieg nie wymaga rozbierania się. Podnosi to dodatkowo komfort pacjenta i w przypadku wielu osób ma istotny wpływ na podjęcie decyzji o poddaniu się terapii.
Przed zaplanowaniem terapii, fizjoterapeuta przeprowadza z pacjentem wywiad mający na celu wykluczenie przeciwwskazań do których należą: ciąża, choroba nowotworowa, padaczka, obecność rozrusznika serca i/lub metalu w okolicy zabiegowej.
Urządzenie Salus Talent wykorzystywane jest w połączeniu ze specjalnie skonstruowanym wygodnym fotelem, w którego siedzisku fizjoterapeuta umieszcza dysk elektromagnetyczny. Siedzący w fotelu pacjent przez 20 minut poddawany jest działaniu pola elektromagnetycznego, co stymuluje procesy regeneracyjne mięśni i nerwów. Działając miejscowo, stymulacja poprawia ukrwienie, a odpowiednie bodźce elektromagnetyczne wymuszają natężenie skurczu potrzebne do uruchomienia procesu odbudowy mięśnia.
Terapia prowadzona jest w cyklach obejmujących minimum 10-12 zabiegów. Cykl trwa ok. 4 tygodni, przy czym zaleca się zabiegi z częstotliwością nie większą niż 3 razy w tygodniu, tzn. co 2 -3 dni.
Kolejny cykl można rozpocząć po minimum 6-tygodniowej przerwie od ostatniego zabiegu.

Gdzie na terapię nietrzymania moczu bez kolejki?

Terapia nietrzymania moczu przy użyciu urządzenia Salus Talent dostępna jest aktualnie w nowo otwartym Centrum Origin Kraków. Pacjenci przybywający na indywidualne turnusy rehabilitacyjne mają możliwość korzystania z zabiegów w ramach usług dodatkowych. Ponadto, serię zabiegów można zarezerwować i realizować w trybie ambulatoryjnym, co z pewnością zachęci zainteresowane osoby z okolic Krakowa, borykające się z problemem inkontynencji.
Już wkrótce, po wznowieniu oferty ambulatoryjnej przez Centrum Origin Otwock terapia nietrzymania moczu będzie ponownie dostępna dla osób z rejonu Warszawy i Otwocka.

Jakie są wskazania do terapii przy użyciu urządzenia Salus Talent?

> Rehabilitacja mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)
> Ostry/przewlekły ból odcinka krzyżowo-lędźwiowego
> Zmiany zwyrodnieniowe kręgów
> Uszkodzenia nerwów obwodowych, rwa kulszowa
> Zwyrodnienie stawów, ból odcinka szyjnego
> Reumatoidalne zapalenie stawów
> Ograniczenie ruchów wskutek zmian zapalnych lub zwyrodnieniowych
> Ból prostaty
> Osłabienie /zanik mięśn

ORIGIN Polska
ul. Hajoty 49
01-821 Warszawa
tel. +48 (22) 279 49 00

Copyright 2019 | All Rights Reserved – Projekt i wykonanie Origin Polska