Pacjenci po udarze używający robota ReoGo zachwyceni nową metodą rehabilitacji

Pacjenci po udarze oraz dotknięci niesprawnością kończyn górnych z innej przyczyny osiagają w centrach Origin swoje indywidualne cele rehabilitacyjne w zakresie rehabilitacji ręki znacznie szybciej niż z zastosowaniem tradycyjnej terapii. Robot ReoGo najnowszej generacji urządzenie dostępne w centrach Origin w Krakowie i Otwocku.  ReoGo to innowacyjny, niezwykle efektywny system wykorzystywany w rehabilitacji ręki po udarze.

rehabilitacja neurologiczna ręki - Robot ReoGo - Origin
Rehabilitacja ręki - Robot ReoGo w Centrum Origin Kraków (listopad 2020)

Rehabilitacja ręki po udarze mózgu

Terapia przy użyciu robota ReoGo znacznie przyspiesza przywracanie funkcjonalności w obrębie ramienia, łokcia i przedramienia, niezwykle skutecznie wspomagając rehabilitację pacjentów po udarach, urazach głowy i kręgosłupa oraz innych urazach neurologicznych i ortopedycznych. Pacjenci po udarze doświadczają najczęściej przewlekłego niedowładu połowiczego kończyn górnych, który ma negatywny wpływ na jakość życia. Terapia robotyczna jest uznawana za jedną z najbardziej skutecznych metod przywracania funkcji ramienia, ale jej badania są wciąż trwaja a wyników jeszcze nie ma zbyt wiele. Pytania badaczy mają na celu uzyskanie odpowiedzi, w jaki sposób zmaksymalizować korzyści z terapii robotycznej przy użyciu ReoGo np. w leczeniu hemiplegii ramienia u pacjentów z przewlekłym udarem.

Naukowa ocena rehabilitacji pacjentów po udarze z asystą robota ReoGo

Naukowcy japońscy są skłonni twierdzić, że tylko terapia z asystą robota może być stosowana we wczesnym stadium po urazach ośrodkowego układu nerwowego, kiedy porażona kończyna pacjenta jest praktycznie bierna. Poprzez naprowadzanie i motywowanie pacjenta robot przywraca możliwość samodzielnego poruszania górnymi kończynami. 

Robot ReoGo jest nowoczesnym, lecz jednocześnie prostym w użyciu urządzeniem umożliwiającym terapię bierną, stosowaną już we wczesnych stadiach porażenia, kiedy pacjenta praktycznie nie może poruszać ręką. Terapia bierna ma w takich przypadkach na celu re-edukację mózgu, zachodzącą w wyniku miarowych, powtarzanych sekwencji ruchów wykonywanych w przestrzeni 2 i 3-wymiarowej z wykorzystaniem zaawansowanego biofeedbacku (dokładnej oceny i analizy postępów pacjenta).

Sesje terapii roobotycznej ReoGo planowane są indywidualnie i każda z nich stopniowo zwiększa obciążenie i trudność ruchów.
Dzięki wbudowanemu modułowi wirtualnej rzeczywistości trening angażuje i bardzo motywuje pacjenta.

Wykorzystanie ReoGo pozwala na szybszy w porównaniu z tradycyjnymi metodami powrót do zdrowia. Skuteczność terapii z użyciem ReoGo może być nawet 10-krotnie większa niż indywidualne sesje z terapeutą.

Centrum Origin Otwock i Centrum Origin Kraków, system ReoGo jest wykorzystywany w ramach programu Origin NeuroCare w przypadkach:

  • Późnej rehabilitacji po udarze mózgu
  • Rehabilitacji po udarze półkuli niedominującej mózgu z zespołem pomijania
  • Rehabilitacji po urazie rdzenia kręgowego
  • Rehabilitacji osób cierpiących na SM, chorobę Parkinsona i SLA

Jedna sesja terapeutycznej z użyciem ReoGo trwa 30 minut.
Dla uzyskania widocznej poprawy wymagane jest odbycie co najmniej od kilku do kilkunastu sesji w ciągu około 7-10 dni.

Szczegółowe informacje oraz zapisy na rehabilitację ReoGo dostępne w centrach Origin w Krakowie i Otwocku.