Rehabilitacja manualna

Rehabilitacja manualna jest nieodzownym elementem rekonwalescencji i kompleksowej rehabilitacji. Oferta Origin spełnia najwyższe standardy w zakresie rehabilitacji w schorzeniach narządu ruchu zarówno o charakterze przewlekłym i przeciążeniowym, jak i w stanach pooperacyjnych oraz pourazowych. Fizjoterapeuci z zespołu Origin posiadają wieloletnie doświadczenie praktyczne oraz dysponują najwyższym poziomem wiedzy oraz umiejętnościami popartymi certyfikatami.

 

Rehabilitacja manualna
Rehabilitacja manualna. Terapia pourazowa i pooperacyjna w Centrum Origin Otwock

W jakich przypadkach zalecana jest terapia manualna?

Terapia manualna stosowana jest z powodzeniem przy bólach kręgosłupa –  szacuje się, że nawet 80 % populacji krajów rozwiniętych boryka się z bólem kręgosłupa i ograniczeniami ruchomości w stawach. Ponadto jest skuteczna w uszkodzeniach stawów i tkanek miękkich, złamaniach kości, zwichnięciach stawów oraz w wadach postawy, stanach napięcia mięśni, nerwobólach, a także w leczeniu pooperacyjnym czy po urazach sportowych.
Praktyka 
fizjoterapeutyczna wskazuje, że z tej metody chętnie korzystają osoby cierpiące na dolegliwości związane z uporczywym  bólem kości ogonowej, bólami okolicy krzyżowej, lędźwiowej i lędźwiowo-krzyżowych, a także cierpiące na zaburzenia napięcia mięśni okolic miednicy, częstomocz, rwę kulszową, a nawet  migreny.

Rehabilitacja manualna jako uzupełnienie terapii robotycznej

Zabiegi terapii manualnej są nowoczesnym sposobem leczenia, opartym o poznane mechanizmy fizjologiczne, zasady biomechaniki oraz szeroką wiedzę medyczną. Zdaniem fizjoterapeutów terapia manualna jest aktualnie najbardziej efektywnym uzupełnieniem rehabilitacji przy użyciu innowacyjnych. Polega na uciskaniu przez fizjoterapeutę odpowiednich punktów na ciele, w celu przywrócenia równowagi mięśniowej.

Jak przebiega rehabilitacja manualna?

Składa się z dwóch elementów:  diagnostyki oraz terapii. W ramach diagnostyki poprzedzającej terapię manualną wykonywane są badania ogólne oraz badania manualne i testy ruchowe. Dopiero wówczas fizjoterapeuta posiada informacje, pozwalające na podjęcie terapii, w ramach której stosowana jest szeroka gama technik takich jak stretching, kompresja manipulacja, mobilizacja bierna, trakcja i ćwiczenia stabilizacyjne, dzięki którym następuje efekt  terapii tkanek miękkich i terapii nerwowo-mięśniowych.
Podczas terapii pacjent siedzi lub kładzie się na leżance. Fizjoterapeuta oddziałuje szybkimi i zdecydowanymi uciśnięciami poszczególnych punktów ciała. Podczas uciskania okolić kręgosłupa  możliwe jest usłyszenie charakterystycznego dźwięku łamania lub chrupnięcia, który najczęściej jest spowodowany przesuwaniem powierzchni stawowych. 
Pomimo to terapia manualna uważana jest przez specjalistów za metodę bezpieczną.

Przeciwwskazania do terapii manualnej

Wśród przeciwwskazań terapii manualnej wymieniane są:

  • osłabienie struktury kostnej i tkanki stawowej
  • zaawansowana osteoporoza
  • złamania i pęknięcia kości
  • naderwania wiązadeł
  • niestabilny staw
  • gruźlica kości
  • inne schorzenia układu kostnego

 
Regularnie stosowane zabiegi skutecznie zmniejszają odczuwane przez pacjenta dolegliwości.

*Terapia manualna realizowana jest w centrach Origin w Krakowie i Otwocku.