COVID-19 to choroba wieloukładowa i wieloobjawowa. Wiele osób które ją przeszły zmaga się z pochorobowymi komplikacjami obejmującymi między innymi: osłabienie stanowiące dominującą dolegliwość, problemy z dusznością, kaszel, bóle głowy, bóle mięśni, bóle w klatce piersiowej, obrzęki, a także powikłania sercowo-naczyniowe, neurologiczne, nefrologiczne. Pojawia się też ryzyko zakrzepów.
Ze wstępnych danych naukowych wynika, że ok. 10 proc. chorych cierpi na powikłania po przebytej infekcji. Okres regeneracji i powrót do zdrowia jest długi. Nie jest to kwestia dni, czy nawet tygodni. Często są to miesiące. Średnio, pełny powrót do zdrowia i do całkowitej aktywności życiowej trwa 3-4 miesiące.
W Centrum Origin Otwock i Centrum Origin Kraków osoby cierpiące na wymienione wyżej powikłania mogą skorzystać z programu specjalnej rehabilitacji pocovidowej, mającego za zadanie zregenerowanie organizmu. Program obejmuje zabiegi i terapię poprawiające pracę mięśni oddechowych i ogólną wydolność organizmu i ukierunkowany jest na remisję choroby, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej, profilaktykę zakrzepową oraz wsparcie zdrowia psychicznego. Każdy pacjent poddany jest indywidualnej ocenie uwzględniającej poziom tolerancji wysiłku fizycznego oraz aktualny stan zdrowia, w tym współistniejące choroby przewlekłe.
Konsultacja fizjoterapeutyczna – ocena tolerancji wysiłku fizycznego, sprawności fizycznej, indywidualny dobór ćwiczeń i zabiegów – pacjenci po-covidowi charakteryzują się dość niską tolerancją wysiłku fizycznego, w związku z czym terapia powinna się odbywać w kontrolowany sposób, pod nadzorem specjalisty.
Konsultacja/terapia psychologiczna – w przypadku trudności z koncentracją, problemów z pamięcią i/lub logicznym myśleniem, zaburzeń lękowych, poznawczych, przewlekłego zmęczenia, nadmiernej senności, zmniejszonej motywacji do działania.
Konsultacja/terapia logopedyczna – w przypadku dolegliwości neurologicznych obejmujących problemy z głosem, mową, przyjmowaniem pokarmów, płynów, połykaniem, itp.
SIS (Super Indukcyjna Stymulacja) – stymulacja mięśni oddechowych, redukcja spastyczności, mobilizacja kręgosłupa piersiowego oraz szyjnego, stymulacja przepony, rozluźnienie pomocniczych mięśni oddechowych, stymulacja wszelkich innych osłabionych mięśni z powodu przedłużającej się bezczynności, natychmiastowa i trwała poprawa parametrów oddechowych, ulga w bólu. Zastosowanie odpowiednich ustawień pola elektromagnetycznego wywołuje reakcję tkanki mięśniowej, prowadząc do pożądanego skurczu mięśni.
Spirometria – ocena i monitorowanie poprawy wydolności płuc. Jest to badanie czynnościowe układu oddechowego, podczas którego dokonuje się pomiaru objętości i pojemności płuc oraz przepływów powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego.
Tlenoterapia hiperbaryczna – biostymulacja organizmu w zwalczaniu zapalenia płuc i hipoksemii. Jest to skuteczna metoda minimalizowania skutków ubocznych niedotlenienia organizmu, która zwiększa jego wydolność i przyśpiesza procesy regeneracyjne. Tlenoterapia znacząco łagodzi dolegliwości pochorobowe – w miarę postępowania terapii ustępują duszności oraz wyrównuje się oddech pacjentów.
Dodatkowo proponujemy
Inne innowacyjne zabiegi zamienne lub uzupełniające, wspomagające regenerację osłabionego organizmu.
Zabiegi rekomendowane podczas wstępnej oceny fizjoterapeutycznej, dostosowane do stanu zdrowia i możliwości pacjenta.
Trening wysiłkowy aerobowy na bieżni antygrawitacyjnej, rowerach do rehabilitacji, itp. – codzienna sesja do 30 minut
Trening oporowy na urządzeniach HUR – codzienna sesja do 30 minut
Pacjenci po-covidowi charakteryzują się zwykle niską tolerancję wysiłku fizycznego, w związku z czym terapia powinna się odbywać pod nadzorem specjalisty.
Wskazówki postępowania niwelującego stopień powikłań pochorobowych na bazie broszury do samodzielnego kontynuowania ćwiczeń w domu po zakończeniu programu
TURNUSY STACJONARNE
Każdy turnus rozpoczyna się w poniedziałek
Czas trwania – 12 dni (11 terapii) od poniedziałku do piątku (może być przedłużony)
Program stacjonarny obejmuje zakwaterowanie w komfortowym pokoju 1-osobowym oraz wyżywienie.
ZABIEGI AMBULATORYJNE
Cykl 10 dniowy – dwa kolejne tygodnie od poniedziałku do piątku (może być przedłużony)
Pacjent zgłaszający się rehabilitację powinien posiadać:
PROSIMY O WYPEŁNIENIE ANKIETY
Pracownik obsługi Klienta skontaktuje się telefonicznie
Zobacz CENNIK programu Origin po COVID
Centrum Origin Otwock
ul. Bernardyńska 13-15
05-400 Otwock
Centrum Origin Kraków
ul. Osiedle Młodości 10
31-908 Kraków – Nowa Huta
Copyright 2019 | All Rights Reserved
Projekt i wykonanie Origin Polska