WAŻNE PORADY DLA SENIORÓW NA TEMAT ODŻYWIANIA

W miarę upływu czasu i postępowania procesu starzenia, nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze, apetyt oraz nawyki żywieniowe zaczynają ulegać przeobrażeniom. Metabolizm się zwalnia, zwiększając ryzyko powstawania chorób chronicznych, takich jak cukrzyca, choroby serca czy osteoporoza.  Jednocześnie, w miarę obniżania się metabolizmu, maleje zapotrzebowanie na kalorie, a wzrasta zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. 

 

Zdrowe starzenie zaczyna się od odpowiedniego odżywiania.
Poniższe 3 proste porady pomogą utrwalić zdrowe nawyki żywieniowe wśród seniorów.

Najistotniejsze składniki odżywcze:

Ważną kwestią jest dobór produktów żywnościowych zawierających właściwe składniki odżywcze – jest to nieodzowne w zdrowym procesie starzenia. Odpowiednio zbilansowany posiłek powinien wyglądać na talerzu jak tęcza i obejmować zastaw różnorodnych produktów żywnościowych w jaskrawych kolorach, w skład których wchodzą: białko (owoce morza, jajka, fasole), owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste (makarony z brązowego ryżu bądź pełnoziarnistej maki pszennej) oraz dobrej jakości produkty mleczne. Pamiętać należy o unikaniu produktów wysokokalorycznych, oraz wysokocukrowych i wysokosodowych.
Niektóre z kluczowych składników pożywienia zalecane po 50-tym roku życia to:

– Proteiny (białka) – pomagają budować mięśnie  i utrzymać zdrową skórę, paznokcie i włosy.
– Błonnik – może wspomagać utrzymanie właściwego poziomu cukru i cholesterolu we krwi
  oraz regulować pracę przewodu pokarmowego.
– Wapno – nieodzowne dla zdrowia kości i w zapobieganiu osteoporozie.
– Witamina D – pomaga w absorbcji wapna i balansowaniu właściwego jego poziomu.
– Witamina B6 – wspomaga produkcję białka uczestniczącego w tworzeniu czerwonych
  ciałek krwi, wytwarzaniu hormonów i w walce z infekcjami.
– Witamina B12 –  promuje zdrowy układ nerwowy i wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Jej niedobór
   może prowadzić do anemii, a w miarę upływu czasu, przyczyniać się do uszkodzeń mózgu  i nerwów.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Woda to jeden z kluczowych składników organizmu ludzkiego i jeden z głównych elementów odżywczych. Odwodnienie organizmu wśród seniorów jest zjawiskiem niezwykle częstym i bywa zwykle konsekwencją zażywania niektórych leków, obniżenia poziomu funkcjonowania nerek, spadku pragnienia oraz chorób.  Seniorzy powinni nawadniać swój organizm poprzez częste, regularne picie niewielkich ilości płynów w ciągu całego dnia. Herbata, niesłodzone soki (o ile lekarz nie zaleci inaczej) stanowią dobrą alternatywę wody.

Suplementy

Warzywa i owoce stanowią najlepsze źródło witamin i minerałów, ale czasami ich przyswajanie może być niewystarczające. W takich sytuacjach wskazane może być suplementowania multiwitamin oraz minerałów, szczególnie w przypadku niedoboru witamin D, B6 i B12.
W związku z tym, że suplementy dostarczające powyższych witamin i minerałów nie są źródłem najistotniejszych składników odżywczych takich jak węglowodany, tłuszcze i białka, przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:  Origin Active Lifestyle Communities